LiU Water & Wind söker nytt crew för läsåret 17/18!

LiU Water & Wind är en vind- & vattensportförening vid Linköpings universitet som ger studenter möjlighet att utöva en mängd olika vattensporter, genom ett 20-tal event per läsår. Föreningen arrangerar allt från dykresor till Egypten till vattenrutschkanor i Vallamassivet. Är du sugen på att vara en del av LiUs kanske roligaste förening? Vi söker taggade och idéfyllda personer till följande poster: Ordförande Som ordförande är det din uppgift att se till föreningens fortsatta utveckling och att föreningen följer dess stadgar. Posten innebär att du tillsammans med kassören är firmatecknare för föreningen. Det är en rolig och utmanande post som ger dig erfarenhet inom bland annat ledarskap och ansvarstagande. Typiska arbetsuppgifter är:
  • Koordinering
  • Planera och leda möten
  • Fördela arbetsuppgifter
  • Agera bollplank till resten av föreningen
Vi söker dig som är driven, strukturerad och ansvarsfull. Det är fördelaktigt om du har erfarenheter från tidigare föreningsarbete. Vi ser gärna att du har ett vattensportsintresse. Vice ordförande/spons Just nu växer föreningen så att det knakar. Vi har kommit en lång väg inom alla utskott, men det vi ligger efter i är just sponsring. Som sponsoransvarig kommer du därför få möjligheten att bygga upp och forma en viktig del av föreningen nästintill från grunden. Du får samtidigt i rollen som vice ordförande testa på att sitta i föreningens styrelse där du har möjligheten att påverka utvecklingen av LIU Water & Wind. Vi söker en person som inte är rädd för nya kontakter, och är kreativ och ihärdig! Kassör Gillar du att veta vad som händer och att ha koll på saker, sök då till kassör! Som kassör är man ansvarig för föreningens ekonomi och är tillsammans med ordförande firmatecknare. Rollen som kassör är varierande och du ansvarar bland annat för att godkänna budgetar och att se till att inkomster och utgifter redovisas korrekt. Posten kräver att man är noggrann och att man kan sätta upp bra rutiner för arbetet. Det roligaste med att vara kassör är att du har en nära kontakt med alla utskotten och lär känna många personer i föreningen. Då LiU Water & Wind är en ung förening har man som kassör möjligheten att vara med och påverka ekonomiska rutiner för en organisation från grunden. Info/PR Som kommunikationsansvarig är du den som hanterar allt grafiskt inom föreningen samt föreningens kommunikationskanaler. Några exempel på ansvarsområden kan vara:
  • Hjälpa utskott med att ta fram och bearbeta grafiskt material.
  • Ansvarar och samordnar hemsida, facebook och instagram.
Vi söker dig som är kunnig inom bildredigering och har ett intresse inom hemsidehantering, men vi har inga krav på någon form av erfarenhet inom webbdesign. Du ska vara utåtriktad, kreativ och framförallt taggad på att engagera dig i LiU Water & Wind! Om du har ett vattensportsintresse är det såklart ett plus! *NY* Event Föreningen har sedan start 2010 vuxit och nu känner vi att vi vill ge medlemmarna mer och anordna fler event på hemmaplan utöver våra förträffliga resor. Därför söker vi nu den nya posten Event.  Som event kommer du jobbar nära PR/Info och vara projektledare inför årets alla event som till exempel Pubar, Sittningar och vår årliga vattenrutschkana. Fantasin är det ända som sätter gränser, kanske vill du anordna ett vattenkrig i Vallamassivet? Såpabrottning i Skålland? Eller varför inte en pubrunda? Bakom dig har du crewet som hjälper dig med arbetskraft medan du agerar projektledare. Vi söker dig som är kreativ, driven då det kommer i perioder komma arbete du måste utföra själv och sist men inte minst du som har ett stort mått med fantasi – endast budgeten sätter gränsen 🙂  Utskottsordförande Varje utskott har en utskottsordförande som utöver detta också sitter med i styrelsen. Om du gillar att ha ansvar och delegera ut arbete passar rollen som utskottsordförande dig perfekt. Du ser till att ditt eget utskott planerar och genomför olika event & resor och sköter kontakten med övriga styrelsen. Dyk Är dykning och undervattenslivet din stora passion i livet? Vill du introducera fler till denna underbara sport? Då ska du söka till dykutskottet! Vi anordnar härliga evenemang som dykresor, grundkurser i dykning, specialitetskurser och annat roligt. Det spelar ingen roll om du har dykt jättemycket eller om du bara har dykt några enstaka gånger – det viktigaste är att du har ett brinnande intresse för dykning och viljan att ordna massa episka dykevenemang! Segling Gillar du segling? Gillar du att organisera aktiviteter för andra? Då ska du söka seglingsutskottet! Under året kommer du att ha fria händer att skapa roliga och utbildande seglingsaktiviteter för Linköpings studenter. Så om du är seglingsintresserad engagerad och känner att minst en av dina tre Ideér är banbrytande bra så har du kommit helt rätt!   ordnar vi jollesegling, onsdagsseglingar med LSS, isjaktssegling, förarbeviskurs och åker på seglingstävling. Vad vill du hitta på nästa år? Surf Som aktiv i vårt surfcrew jobbar du tillsammans med några andra surftaggade studenter för att ordna och marknadsföra ett gäng feta studentsurfresor samt sprida surfstoke på universitetet. Att ordna resor och se andra njuta av den surfglädje du har varit med och skapat är en helt fantastisk känsla, dessutom så har du en ursäkt att åka med på alla surfresor! Stundvis kan det bli mycket jobb, men du blir i gengäld del av ett tight crew i en underbar förening. Om du är duktig på foto/film, har varit med i andra föreningar, eller har erfarenhet av marknadsföring så är det meriterande. Till surfutskottet söker vi dig som är driven, kreativ och bra på att jobba i grupp. Vind-/kite Brinner du för vind- och/eller kitesurfing? Vill du få fler att prova på dessa fantastiska sporter och anordna magiska resor? Då är vind- och kiteutskottet perfekt för dig! Det spelar ingen roll om du föddes på en vind-eller kitesurfingbräda eller om du är nybörjare. Tillsammans med några likasinnade vindfantaster träffas du några gånger i månaden och planerar spännande event. Vi anordnar båda events i Sverige och utomlands. Vad som händer nästa år bestämmer du! Wake Eller rättare sagt wakeboardutskottet är till för dig som gillar att åka wakeboard eller wakeskate. Antingen är du en hängiven åkare eller så har du just fått upp intresset, det viktigaste är att du är driven och vill ge fler studenter möjligheten att åka wakeboard! Som aktiv i utskottet är du med och arrangerar en helgresa per termin. Eller så styr du om hela upplägget, går lös och planerar nån fet resa utomlands eller en wakeboardfest! Så med det sagt så tycker vi det är superkul om du har dina egna idéer också!